Top

Ласкаво просимо до кав'ярні з рептиліями!

Понеділок - вихідний
Вт - Пт : 16:00 - 20:00; Сб - Нд : 11:00 - 20:00;
Контактний номер :
+380 93 991 28 53

Фельзума - денний гекон Мадагаскару

Більшість тераріумістів та просто любителів екзотичних тварин знають, що гекони – це нічні рептилії, котрі активні в темні години доби, а із світанком знаходять затишні укриття, де проводять день. Проте існує рід денних геконів, або фельзум (lat. Phelsuma). На відміну від більшості інших геконів, ці активні протягом дня, звідки і назва. Вони також дуже територіальні та колоритні.

Опис

Як випливає з назви, це різнокольорові тропічні денні деревні гекони, які харчуються комахами, пилком, нектаром і (деякими) фруктами. Довжина представників цього роду коливається від 6 до 30 см. Шкіра має яскраво-зелений, червоний або синій кольори. Пальці без кігтів, знизу під пальцями знаходяться рядки неподільних поперечних прикріплюючих пластинок. Самці мають добре розвинуті стегнові пори на нижній поверхні задніх кінцівок, які відсутні або слабко розвинуті у самиць.

Розповсюдження

Денні гекони з роду Phelsuma широко поширені на величезному острові Мадагаскар, Маскаренських островах Індійського океану, Маврикії, Реюньйоні, Сейшельських островах і Альдабра поблизу Шрі-Ланки. Деякі види були завезені на Гаваї, Флориду та в деякі частини Східної Африки.

Особливості

ЦЕ ДЕЛІКАТНІ ДЕРЕВНІ ГЕКОНИ, ЯКІ НЕ ТЕРПЛЯТЬ КОНТАКТІВ З РУКАМИ

Їх слід розглядати як домашню тварину, за якою можна спостерігати, а не як ручну. Як і у більшості тварин, звичайно існують винятки – залежно від окремого гекона. Phelsuma має досить серйозні вимоги щодо догляду, тому початківцям рекомендуємо почати з таких видів, як Phelsuma madagascariensis grandis (гігантський денний гекон), Phelsuma laticauda (широкохвостий денний гекон). Незважаючи на те, що більшість видів денних геконів мають багато спільних умов утримування, вони також різняться вимогами щодо догляду.

Житло

Тераріуми для денних геконів ідеально підходять вертикального типу, але не обов’язково мають бути величезними – у своєму природному середовищі існування вони огороджують і захищають невеликі території, де є багато їжі, особливо квітів та комах, яких вони приваблюють. Однак фельзуми дуже активні на цих територіях, тому їх не можна тримати в тісноті – 30 x 30 x 45 см (довжина x ширина x висота) підходить для невеликих видів, тоді як більші віддають перевагу принаймні 60 см у висоту. Це мінімальні рекомендації, але чим більше, тим краще. Окремих тварин і молодь можна селити в менших об’ємах.

Температура/Вологість

Оскільки фельзуми походять із тропічного клімату, вони пристосовані до досить стабільних денних і нічних температур протягом року, із вологою та сухою різницею між сезонами. Зазвичай їм потрібна тепла температура навколишнього повітря вдень із помірним падінням її вночі (на відміну від пустельних видів, яким часто потрібні потужні місця для нагрівання та великі нічні перепади). Також важливо забезпечити належну вентиляцію у тераріумі, зберігаючи потрібну вологість. Більшість видів денних геконів потребують денної температури від 25 до 31 градуса за Цельсієм, а вночі температура знижується на 5 градусів за Цельсієм до 20 – 26. В точці прогріву температура може бути до 35 градусів. Для більшості видів денних геконів потрібна відносна вологість від 50 до 85 відсотків, яку можна підтримувати, обприскуючи тераріум кілька разів на день водою. Дуже позитивно впливають живі рослини та правильний субстрат в тераріумі для підтримки необхідного рівня вологості, тому ми створюємо біоактивні тераріуми із живими рослинами та мікро біотою в ґрунті для комфортного проживання геконів.

Освітлення

Гекони Phelsuma, як правило, є геліоцентричними терморегуляторними рептиліями (ті, що шукають сонця), які пересуваються з тіні на сонце для терморегуляції. Тому якість світла має вирішальне значення для їхнього добробуту. В тераріумах у фельзум має бути багато світла. Можна використовувати люмінесцентні лампи, метало галогенні чи їх комбінацію. В сучасних умовах у нас добре зарекомендували себе світлодіодні прожектори, що при невеликій потужності дають багато світла і не перегрівають тераріум. Вважається, що для нормального росту, вироблення вітаміну D та здорової шкіри денним геконам необхідний ультрафіолет. Враховуючи всі необхідні умови для успішного утримування фельзум, ми комбінуємо світлодіодні прожектори і люмінесцентні лампи нагріву та джерела UVB. 14 годин увімкненого світла, 10 годин вимкненого світла є рекомендованим щоденним циклом освітлення протягом сезону розмноження. Це можна автоматизувати за допомогою світлового таймера. Поступовий перехід до 12-годинного циклу ввімкнення, 12-годинного вимкнення світла протягом кількох місяців призупинить спаровування та дасть самочкам можливість відпочити та відновитися. Зниження температури навколишнього середовища на пару градусів під час сезону спокою з наступним поверненням до трохи вищої температури навколишнього середовища має викликати поведінку спаровування з початком нового сезону.

Харчування

Основним продуктом раціону денного гекона є комахи, до яких відносяться цвіркуни, таргани, воскові черви та молі, мухи тощо. Дорослі особини різних видів різняться за часткою комах в раціоні, але малюкам усіх видів щодня потрібні дрібні комахи, щоб задовільнити зростаючі потреби в білку. Більшість дорослих добре себе почувають, отримуючи комах двічі на тиждень. Денні гекони також їдять фрукти, включаючи папаю, манго тощо. Фруктове дитяче харчування ми не рекомендуємо давати через вміст лимонної кислоти, цукру та крохмалю в надто великій для геконів кількості. Спеціалізований кальцій високої якості, що не містить фосфору, але містить вітамін D дуже важливі в денному раціоні геконів і мають надаватися під час кожного годування шляхом опудрювання комах. Вітамінні комплекси теж обов’язкові для доброго здоров’я фельзум. Ми використовуємо добавки фірми Zoo Med Lab, яка зарекомендувала себе як виробник якісних продуктів для рептилій. На ринку присутні фруктові корми у вигляді порошків для приготування пюре та желе, що досить зручно. Ми готуємо пюре зі свіжозаморожених фруктів з додаванням вітамінів та меду.

Розведення

Період розмноження визначається температурою і фотоперіодом, якщо забезпечено належний клімат і раціон. У міру збільшення тривалості освітлення та температури навесні самкам слід забезпечити додатковий корм і добавки. Вважається, що більшість видів краще тримати парами і стежити за агресією з боку самця. З нашого досвіду денних геконів можливо тримати групами, коли декілька самиць живуть із одним самцем. Денні гекони або склеюють, або не склеюють яйця. Несклеювачі відкладають два або одне вапнякове яйце з твердою шкаралупою в захищене місце, наприклад, на з’єднання листя або відкриту секцію бамбука. Склеювачі прикріплюють яйце або яйця до листя або інших твердих поверхонь, такі яйця легко розбиваються, якщо їх спробувати видалити. Яйця склеювачів необхідно інкубувати на місці, якщо предмет, до якого вони прикріплені, не можна перемістити в інкубатор. Більшість плідних яєць можна інкубувати при температурі 28 градусів C з невеликими коливаннями температури, і вони вилупляться через 38-90 днів залежно від виду. Малюків можна виводити в інкубаторі, помістивши яйця на невелику пластикову кришку, розміщену на шарі злегка зволоженого вермикуліту (співвідношення вермикуліту до води 1:1 за масою). Ми інкубуємо яйця фельзум на місці, враховуючи, що у нас всі тераріуми біоактивні із достатнім рівнем вологості та потрібною температурою. Малюків, що з’явились в тераріумі, слід відселити від дорослих, оскільки фельзуми можуть полювати на менших за розміром. Помітно відрізняється Клемері, та вони радше рідкісний виняток. Малюкам не потрібно відразу великі «апартаменти» та слід дотримуватись усіх необхідних умов в їхньому новому домі. Розмір комах має також бути відповідним до розмірів малюків.

Змішання видів

У нас є досвід проживання фельзум групами з іншими рептиліями. Вони добре ладять з дереволазами та іншими жабами, невеликими анолісами, іншими геконами. Проте потрібно заселяти «сусідів» приблизно однакового розміру для виключення можливості полювання один на одного через помітну різницю в габаритах. Після поселення потрібне спостереження за поведінкою рептилій, щоб впевнитись у їхній взаємній толерантності . Також потрібно пам’ятати: НІКОЛИ НЕ СЕЛИТИ В ОДИН ТЕРАРІУМ ДВОХ САМЦІВ. Це призведе до травм чи смерті тварини. Фельзуми - дуже цікаві, яскраві та гарні гекони, що перебувають завжди на очах. Створіть їм необхідні умови – і вони будуть прикрасою в вашому домі.